FIKRET ALYANAK’ın ÖZGEÇMİŞİ

FIKRET ALYANAK’ın ÖZGEÇMİŞİ :

1955’de Erzurum’da doğdu. İlk, Orta ve Lise öğrenimini Erzurum’da tamamlayarak

Ortaokul ve Lise çağlarında Erzurum’da basın hayatını sürdüren Milletin Sesi Gazetesinde sayfa mizampazlıcı ve mürettip olarak çalıştı yer yer gazete basan Tipo mataa makinasında makinis olarak gazete bastı.

1975 tarihinde İstanbul Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Grafik Sanatlar Bölümünü kazandı.

1978 Güzel Sanatlarda okurken “İnsan ve Üretim” adlı Fotoğraf yarışmasında bir eserinden 1.lik ödülü ve diyer bir eserinden 2.lik Mansiyon ödülü almıştır.

1981’de Dört yıllık eğitimden sonra Tatbiki Güzel Sanatlar Y.Okulundan (Şimdiki Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fak. Grafik Bölümüden) mezun oldu.

1982’de Erzurum’da Grafik çalışmalarını Klişe atölyesi kurarak sürdürdü.

1983’de Milletin Sesi gazetesinin Ofset baskıya geçmesini sağlayarak ilk defa bilgisayarda gazete mizanpajı yaparak Erzurum basınının ve Matbuatının Ofset Baskı Teknolojisine geçmesinde önayak olmuştur.

1984’de Vatani görevini Yedek subay olarak ifa ederken de meslekten kopmayarak Etimesgut Zırhlı Birlikler Tümeni Matbaasında Ofset sorumlusu olarak matbaanın yönetiminde bulundu.

Askerden sonra 1985 tarihinde; 6 yıl kadar Doğan Matbaasının işletme müdürlüğünü yaptı.

1986 yılında Erzurum Valisi Recep Birsin ÖZEN tarafından düzenlenen Kültür ve Sanat Festivali için Afiş yarışmasında derece aldı.

Sonraki yıllarda Erzurum Gazeteciler Cemiyetinin düzenlemiş olduğu yarışmada Grafik dalında ödül aldı.

Erzurum piyasasına Afiş, Kitap Kapağı, Broşür ve Tebrik Kartları tasarımı, Reklam ilan grafik tasarımı ve Erzurum’daki birçok şirket ve kuruluşlara  Amblem, Logo tasarımı yaparak Grafik dalında hizmeti vermiştir.

1991’de Doğu Ofset Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti.’ni kurdu. Şirketin hem sahibi (ortaklarında biri) hemde Grafik Tasarımcısı olarak 3 yıl çalıştı.

2 Aralık 1993 tarihinde Atatürk Üniversiteside Yeni açılan Güzel Sanatlar Fatültesinin öğretim elamanı sınavını kazanarak 21 Nisan 1994 tarihinde Güzel Sanatlar Fatültesi Grafik Bölümünde Öğretim Görevlisi olarak göreve başlamıştır.

1994’de Ankara’da Öğretim Elemanları Karma sergiye katıldı.

1996’da Tipografi Ders kitabı olarak “Harf Kataloğu” adlı 200 sayfalı yardımcı kitap yayınladı.

1997 Atatürk Üniversitesi 40. Yıl Etkinliklerinde Grafik dalında tanıtım görevi alarak  taktir plaketi aldı.

1997 Temmuz’da YükseLisansını tamamladı.

1998 Erzurum’da Öğretim Elemanları Karma sergisine katıldı.

1998 Ata.Üni. Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Amblem yarışmasında Seçici Kurul üyeliğinde bulundu

1998 Ata.Üni. Kazım Karabekir Eğitim Fak. Müzik Eğitimi Bölümü, Ankara’da verilen “40.Yıl Orketra Konseri” Konulu  Afiş, Davetiye ve Konser Kaset Kapağı Tasarımlarını yaptı.

1998 Ata.Üni. Kazım Karabekir Eğitim Fak. Müzik Eğitimi Bölümünün düzenlediği 19 Mayıs G.S.Bayramı “Orkestra Koro Konseri” Konulu  Afiş, Davetiye ve Konser Kaset Kapağı Tasarımlarını yaptı.

1998 Erzurum Belediyesi – ESKİ Genel Müdürlüğünün Açmış olduğu Amblem yarışmasında seçici kurul üyeliğinde bulundu.

1999 3 Temmuz Atatürk’ün Erzurum’a gelişinin 80. Yılı Kutlamalarıyla ilgili Amblem, Afiş, Davetiye ve Program Kapak tasarımlarını yaparak Erzurum Valiliği tarafından şiltle ödüllendirildi.

1999 Erzurum Müze Müdürlüğüne Broşür tasarımı yaptı

2000 Yılında Görev Yaptığı Güzel Sanatlar Fakültesinden ayrılarak Grafik Tasarım Ajansını kurdu.

2002 Palandöken Kar Festivali ile ilgili Amblem tasarımı, Afiş, Davetiye ve Program tasarımlarını yaparak Festival Konseyinde görev almıştır..

2002 “Hemşehrimiz Atatürk ve Erzurum Günleri” Anma Toplantısı Afiş ve Davetiye Tasarımı ayrıca Sinevizyon Gösterisi Kurgu CD’si hazırladı.

2002 Erzurum Valiliğinin Amblem tasarımını yaptı ve kurum kimliğini oluşturdu.

2002 Erzurum Turizm İl Müdürlüğünün Tanıtım Broşürünü yaptı.

2004 Erzurum Gençlik ve Spor Müdürlüğü Bisiklet İl Temsilciliği görevini aldı.

4 Ekim 2004 tarihinde Erzurum’da 6 Km.lik “Erzurum Bisiklet Şenliği” adıyla bir etkinlik düzenledi.

12 Mart 2005 tarihinde 12 Mart Erzurum’un Düşman işgalinden Kurtuluşu Etkinlikleri içerisinde “1. Palandöken Tırmanışı” adıyla 4 Km.lik parkurda Amatör Otomobil yarışı düzenledi.

15 Temmuz 2005 tarihinde Erzurum ovasında Amatör Motosiklet Yarışı düzenledi.

2005 yılı itibariyle yapılan Erzurum’da sportif faaliyetleri yayınlayan Sektör adıyla 6 sayı çıkarabildiği 16 sayfalık Otomotiv dergisi yayınladı.

2006 Mart ayında başladığı ve 3 ay süren bir çalışma neticesinde “Erzurum Konsepti” adıyla Erzurum’un turistik ve kültür varlıklarını içeren bir tablo (pano) yapmıştır.

2006 dan buyana Bu panoyu resmi ve bir çok tüzel kuruluşlarda ve çeşitli boyutlarda bulmak mümkündür.

2006 da daha birçok Fotokurgu anlamda eser üretmiştir. Bunlarda Erzurum Konsepti yanısıra Kongre Konsepti ve ilçelerin kültürünü yansıtan birçok panolar üretmiştir.

2006 sonu ve 2007 başı arasında bir süre DOĞU TV ‘de Reklam çekimlerindi Görüntü yönetmeni ve yayın müdürü olarak görev yaptı.

2007 Kayak sezonu için Palandöken Kayak Haritasını Infografic tarzında illistrasyonunu hazırladı. Dağ otellerine “ski map” olarak bastırdı.

2008 de Erzurum Valiliğine il, ilçe ve köyleriyle birlikte gösteren bir Erzurum il Haritası hazırladı ve basılarak çoğaltıldı.

2009 tarihinde 12 Mart Erzurum’un Düşman işgalinden Kurtuluşu Etkinlikleri çerçevesinde Kültür Merkezi Resim ve Heykel Galerisinde Erzurum Konsepti ve diğer Eserleriyle birlikte Toplam 26 Eseriyle birlikte Fotokurgu Adıyla ilk kişisel sergisini açtı.

2009 da hazırladığı Palandöken Kayak Haritasını Türkiye Kayak Federasyonu talebiyle dağın 10 noktasında büyük pano olarak diktirdi.

2010 da Erzurum İl Kültür Müdürlüğü ihalesiyle 9 çeşit Afiş hazırlayarak 30.000 adet bastırdı ve Müdürlük tarafından il içinde ve Türkiye’deki tüm Erzurum derneklerine gönderildi.

19 Nisan – 23 Ağustos 2010 tarihleri arasında Erzurum İl İş-Kur Müd. ve İl Kültür ve Turizm Müd. işbirliği ile düzenlenen Grafik Tasarım Kursunda Eğitmen olarak görev aldı. 20 Kursiyere Grafik Tasarım dersi verdi.

2011’de Erzurum’da kendisinin kurduğu GRAFIK Tasarım Ajansında Creative Director olarak çalışmalarını noktayarak Erzincan Üniversitesin’de göreve başladı.

Şu an Erzincan Üniversitesi Rektörlük bünyesinde Basın ve Halkla ilişkiler Müdürü olarak görevini sürdürmektedir.